Práce v hliněném poli je druh arteterapie, která je používána v západní Evropě od sedmdesátých let minulého století a v současnosti je považována za velice účinnou a cílenou metodu, pomocí níž děti, stejně jako mládež a dospělí mohou uvolnit a naučit se plně využívat své vrozené možnosti, zbavit se napětí a strachů, případně dohnat a nasytit své nenaplněné vývojové potřeby a posílit se ve vlastní schopnosti jednat a žít spokojenější život.
Používá se při ní velmi přehledný setting - dřevěná bedna naplněná po okraj jemnou, tvarovatelnou, vyhlazenou keramickou hlínou a miska s vodou. Hlína je klientovi k dispozici neomezeně - může se jí jakkoli dotýkat, pronikat jí a tvarovat, zároveň mu zprostředkovává dotyk se sebou samým.
Nezbytná je přítomnost speciálně vyškoleného terapeuta, který klienta provází a všímá si především pohybů jeho rukou při tvůrčím procesu. Vychází přitom ze zákonitostí, které se projevují v haptice. Na individuálním způsobu zacházení s rukama může rozpoznat, jakým směrem by se měla ubírat jeho podpora klienta. Nehledá přitom příčiny poruch nebo zdánlivých deficitů a nevěnuje pozornost výsledkům tvorby, nýbrž svou podporou navazuje na jeho vlastní potenciál a směřování.
Redukovaná situace Práce v hliněném poli® poskytuje základní podmínky pro zdravý lidský vývoj: oporu ve vztahu, spolehlivost vazeb a stálost objektů. Dítě se v průběhu svého setkání s hlínou a za podpory průvodce učí adekvátně zacházet se sebou samým i s okolním světem, dospělý může v tělesně-smyslovém procesu korektivně prožít to, co mu dosud v jeho biografické situaci z nějakého důvodu nebylo umožněno.
Více o této metodě se dočtete na www.hlinenepole.cz
Práce v hliněném poli® je terapeutická metoda, kterou používáme v naší mateřské škole již řadu let. Děti docházejí na individuální sezení, která trvají kolem 30 minut a probíhají v dopoledních hodinách. Děti docházejí na sezení na základě doporučení třídních učitelů a souhlasu rodičů, terapii je možno poskytnout jen několika dětem z každé třídy. Dítě vždy absolvuje blok deseti sezení, po pěti sezeních je obvykle konzultace s rodičem. Sezení probíhají v keramické dílně, terapeut si děti vyzvedává z oddělení a pak je tam opět vrací.
Terapeutkami jsou letos Petra Součková a Markéta Vondrášková, ve druhém pololetí i Marika Kimmerová.
Terapie v hliněném poli® je letos částečně hrazena z Programu celoměstské podpory vzdělávání na území Hlavního města Prahy, částečně ji hradí rodiče. Terapii hrazenou z grantu čerpají přednostně děti zařazené v programu inkluze.