Přihlásit odběr zpráv
Novinky v galerii
Aktuální jídelníček

Kliknutím na obrázek zobrazíte větší náhled, PDF verzi jídelníčku najdete zde.
Přehled akcí
stále platné
Podpořili nás

Projekt Učíme se venku - na zahradě je spolufinancován Evropskou unií.


Práce v hliněném poli® a lekce FIE jsou hrazeny z Programu celoměstské podpory vzdělávání na území Hlavního města Prahy.


Proměnu naší zahrady podpořila Nadace Proměny!


Projekt
ZKVALITŇOVÁNÍ PROCESU PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ A ROZVOJ PROFESNÍCH KOMPETENCÍ UČITELŮ 2017-19 je spolufinancován Evropskou unií.

Naše zahrada

Naše mateřská škola má velkou zahradu (celkem 7372 m2) s dřevěnou věží, multifunkčním prostorem - pískovištěm, kutištěm, houpačkami, dvěma klouzačkami, prolézačkou - opičí dráhou, altánem, dvorečkem s bylinkovými záhony, jabloní a studnou. "Geograficky" i historicky ji dělíme na tzv. starší velkou zahradu a mladší malou zahradu.


ZA HRA DA

Naše zahrada je koncipována především jako přírodní prostředí, takže i když jsou na zahradě i umělé prvky, důležitými herními prvky tu jsou: dřevo, klády, kameny, klacky a větve, stromy a keře. Dětem jsou k dispozici klacky i špalky uložené v ukládacích bednách nebo pod věží, kameny v kamenné zóně v lese, voda v kádi u studny. Zahrada poskytuje dětem dostatek volného prostoru pro pohyb, spoustu zákoutí pro hru v menší skupině a soukromí, tunely v živých plotech a skrytá místa pro zažívání dobrodružství. Kromě toho nabízí možnost setkání s různými formami ekosystémů (vznikající les, remízek, jedlé keře, zákoutí s keři). Díky své velikosti je také významnou zelenou plochou v okolí školy a také enklávou stálého či přechodného výskytu zvířat: zajíců, ježků, hmyzu a většího ptactva.

Mapa zahrady


Velká zahrada Malá zahrada

Rozvoj zahrady a projekty

Naše zahrada je stále živý organismus, živý projekt. Její podobu zásadně ovlivnil projekt "Zahrada cesta do světa" (2013 - 2015), se kterým jsme uspěli při grantové výzvě Nadace proměny a v návaznosti na tento projekt mobiliář zahrady financovaný z výnosu čtyř ročníků benefičního festivalu DU NAZAHRA DU (2014 - 2017).

Následně přispěl dalšímu rozvoji zahrady projekt "Učíme se venku - na zahradě" (2021 - 2023) financovaný z Evropských strukturálních a investičních fondů. Nové tepee jsme financovali z výnosu benefičního festivalu eneBENEfest (2023), menší celky (opičí dráhu, nové záhony a kompost) jsme realizovali z grantu městské části Praha 6. Další rozvoj naší zahrady a její udržitelnost by nebyla možná bez pomoci rodičů při jarních a podzimních brigádách.


,

K čemu nám zahrada slouží

Volná hra dětí

Zahrada slouží našim dětem k volné hře při pravidelných pobytech, dopoledne využíváme velkou i malou zahradu, třídy se na obou zahradách pravidelně střídají. Děti se mohou na zahradě honit hrát hry, stavět bunkry a stavby z klacků a kamenů, lézt po stromech, které jsou určené (vhodné) k lezení, hrát si s pískem a vodou, "vařit" v kuchyňce. Zejména prostředí velké zahrady je velmi složité a komplexní a poskytuje dětem množství zákoutí jako "domečků", kde může mít skupinka dětí nebo jednotlivec soukromí ke hře. Současně je to prostředí, které klade určitý nárok na opatrnost, samostatnost a zodpovědnost dětí; není to plocha, kterou může učitel přehlédnout z jednoho místa.


 

Učení venku

Zahrada umožňuje realizovat venku společný (řízený) program až pro 4 třídy současně. Žlutá a červená třída mají venkovní terasy vybavené stoly, židličkami a pracovním ponkem, velká i malá zahrada mají venkovní pracovní stůl, kde můžeme pracovat i jíst. Na malé zahradě máme teepee, které nám umožňuje i celodenní venkovní pobyty.


zobrazit | skrýt další

Pěstování, zahradnické činnosti

Na malé zahradě má každá třída svůj záhon, na kterém pěstuje plodiny, podle svého výběru, na velké zahradě máme "pole", které opečováváme společně. Občas si třídy zakládají i další příležitostné záhony, když chtějí vypěstovat něco dalšího, nového. Své záhony na zahradě má i náš zahradnický kroužek.


zobrazit | skrýt další

Péče o zahradu

Naše zahrada je veliká a i když je koncipována jako snadno udržitelná, potřebuje nějakou péči. Tento fakt chápeme jako příležitost pro nás i naše děti). Pravidelně se tedy s dětmi věnujeme údržbě a péči o přírodní prostředí zahrady. Spolu s dětmi se staráme o jedlé keře, vyrábíme jim opory a plůtky, sázíme keře a občas i stromy, zahradu s dětmi sekáme a plejeme a biomateriál kompostujeme, zaléváme a zakládáme nové záhony. Velkou oporou a pomocí jsou nám rodiče, kteří se účastní podzimní a jarní brigády, během kterých se věnujeme nejen údržbě zahrady, ale budujeme nové funkční prvky. Od roku 2023 si zahradu sami sekáme (převážně s dětmi), což nám umožňuje sekat ostrůvkovitě, s ohledem na kvetoucí byliny a hmyz.


zobrazit | skrýt další

Pobyt rodičů na zahradě

Odpoledne, od 13:00 do 17:00 je malá zahrada volně přístupná našim rodičům a dětem, kteří zde mohou pobýt, posedět či pohrát. Rodiče zde mohou pobývat po vyzvednutí dětí po obědě nebo odpoledne. Je však třeba respektovat pravidla pobytu na malé zahradě.


Pravidla pobytu na malé zahradě


© Fakultní mateřská škola se speciální péčí
Arabská 681, 160 00, Praha 6
webmaster