V naší mateřské škole vzděláváme děti s různými speciálními vzdělávacími potřebami. Toto vzdělávání má různé podoby:
vzdělávání v malé skupině ve speciální třídě (Duhová třída pro 6 - 11 dětí);
inkluzivní vzdělávání v tzv. “velkých” třídách (Žlutá, Modrá, Červená a Zelená třída, až 26 dětí);
pravidelná individuální péče speciálního pedagoga, terapeuta či psychologa.
Malá třída pro 6 až 11 dětí, dva učitelé a asistent pedagoga, provozní doba od 8:00 do 15:00.
Speciální (Duhová) třída je určena dětem se speciálními vzdělávacími potřebami, jimž je v poradenském zařízení doporučeno vzdělávání v menším kolektivu se speciálním přístupem. V této třídě se vzdělávají děti, které mají narušené komunikační schopnosti (např. vývojové dysfázie), poruchu autistického spektra, projevuje se u nich nerovnoměrný psychomotorický vývoj, mají poruchy pozornosti a podobně.
Děti do speciální třídy jsou přijímány výhradně na základě Doporučení Speciálně pedagogického centra (SPC). Konkrétní počet dětí závisí na stupni podpůrných opatření dětí, míře potřebné podpory a možnostech školy. Péči o děti souběžně zajišťují dvě učitelky a asistentka pedagoga.
Děti přicházející do speciální třídy mají možnost v malém kolektivu začít poznávat život v mateřské škole. Pedagogové je podporují zejména v komunikaci, sociálních interakcích, v rozvoji hry, v nastavování hranic a v celkovém vývoji (motorika, řeč, sebeobsluha, pozornost, myšlení, emoce atd). V tomto jim pomáhají opakující se třídní rituály, zjednodušené slovní instrukce podpořené gesty, piktogramy a fotkami, které pomáhají dětem orientovat se v průběhu dne. Spolu s klidným prostředím, s laskavým a důsledným přístupem pedagogů mají děti možnost dozrát a později případně přejít do inkluzivního vzdělávání ve velké třídě naší mateřské školy. Tento přechod se může uskutečnit v případě, že bude přínosem pro další rozvoj dítěte, a to vždy na základě doporučujícího posouzení poradenského zařízení a rovněž podle možností školy (například kapacity tříd, zařazení dalších dětí se spciálními vzdělávacím potřebami a podobně).
Velmi významnou částí školního roku je počáteční adaptace. Dítě si během adaptace zvyká na prostředí třídy, na pedagogy a děti, na denní řád a pobyt ve školce bez rodičů. Po dobu adaptace pobývají děti ve školce v doprovodu rodičů, postupně se prodlužuje doba strávená ve školce a dochází k osamostatňování dětí od rodičů. Adaptační doba je velmi individuální, od několika dnů až po týdny či měsíce. Teprve po zdařilém zvládnutí adaptace, může dítě zůstat ve školce i na odpolední pobyt.
V programu Duhové třídy se střídají činnosti výtvarné (tvořivé), hudební (rytmika, bubnování, zpívání), dramatické (divadlo, příběh, pohádka) se sociálními hrami, logopedickou prevencí (a rozvojem řeči) a pohybovými hrami. Tyto činnosti se podřizují probíhajícímu tematickému celku a aktuálním možnostem dětí (schopnosti soustředění, míře únavy). Během dne se střídají činnosti volné a řízené, aktivity stimulační a relaxační; reaguje se na momentální nastavení kolektivu i jednotlivců. Během dne je také možné s dětmi individuálně (či ve skupině, případně s celou třídou) využít prostory velkého sálu k proběhnutí, ke cvičení. Denně chodíme s dětmi ven a to i za ošklivého počasí (od 11:00 do 12:00), buď na velkou či malou školní zahradu nebo na vycházku do okolí školky - do lesa, na hřiště, do sadu “třešňovka” a podobně. Součástí denního programu je odpočívání po obědě (13:15 - 14:30). Děti spí nebo odpočívají na lůžku, po celou dobu jim učitelé odpočívání zpříjemňují jemnou hrou na nástroje, četbou pohádek. Během odpočívání si děti mohou v klidu prohlížet knížky, hrát si s malými hračkami atd.
Stěžejní je pro nás vytváření příjemné atmosféry ve třídě; přijetí každého dítěte, jeho pochopení, prožívání radosti, smutku i vzteku, legrace, nadhledu, podpora přátelství, sounáležitosti, poznávání, zkoumání a hraní.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Speciální třída je přirozenou součástí naší mateřské školy; děti z Duhové třídy se denně potkávají s dětmi a pedagogy ostatních tříd při společném pobytu na zahradě a při společných akcích školy.
Pokud má dítě nařízenou dietu či jiné stravovací obtíže, je možné (po předložení odůvodnění od lékaře/psychologa), aby si nosilo vlastní jídlo z domova, které mu v naší kuchyni ohřejeme.
V našich běžných třídách integrujeme děti s různými speciálními vzdělávacími potřebami:
děti s vývojovou dysfázií,
ADHD,
děti s lehčími poruchami chování,
děti s lehčími formami autismu,
děti ze sociálně znevýhodněného prostředí,
a další...
V každé běžné třídě integrujeme od 1 až do 4 dětí, přičemž péči v dopoledních hodinách zajišťují dva učitelé a asistent pedagoga, odpoledne do 16:00 pak učitel a asistent pedagoga.
V běžných třídách integrujeme přednostně děti, které přecházejí z našeho speciálního oddělení. K integraci do běžné třídy přistupujeme v případech, kdy bude pro děti přínosem a po konzultacích s rodiči, naším speciálně pedagogickým centrem, školním speciálním pedagogem či dalšími zainteresovanými odborníky.
Provozní doba běžného oddělení, pokud jde o děti se speciálními vzdělávacími potřebami je od 8:00 do 16:00. Děti, jejichž pobyt v mateřské škole vyžaduje péči asistenta, dochází do školy po předchozí domluvě s rodiči pouze v době, kdy je asistent přítomen.
Dětem, které to potřebují, se v naší mateřské škole věnujeme individuálně. S předškolními dětmi pracuje v naší škole individuálně nebo ve dvojici speciální pedagog, vybrané děti docházejí individuálně na práci v hliněném poli®, do malé skupiny pracující metodou Feuersteinova instrumentálního obohacování a rovněž individuálně nebo ve dvojici na trénink jazykových schopností podle Elkonina.
Tato zvláštní individuální péče probíhá v dopoledních hodinách nebo v době odpoledního odpočinku a je určena jak dětem ze speciálního oddělení, tak dětem integrovaným v běžných třídách, předškolním dětem včetně dětí s odkladem školní docházky, i všem ostatním dětem, které tuto péči potřebují. Této zvláštní individuální péče se děti účastní vždy po souhlasu rodičů.
Pro všechny děti se speciálními vzdělávacími potřebami vytváří učitelé ve spolupráci s SPC individuální plány. Tyto vždy schvalují rodiče a ředitelka školy.
Při naší mateřské škole je zřízeno Speciálně pedagogické centrum (SPC). Toto školské poradenské zařízení poskytuje speciálně pedagogické, psychologické a sociálně právní služby dětem se speciálními vzdělávacími potřebami, jejich rodičům a pedagogům.
Služby našeho SPC jsou určeny zejména dětem s:
mentálním postižením
tělesným postižením
kombinovanými vadami
poruchami autistického spektra
vývojovými poruchami
poruchami pozornosti a aktivity
Více o Speciálně pedagogickém centru se dozvíte zde.